Ashe County Bluegrass & Old Time Fiddlers Convention

July 23 - 25, 2020
Winners By Year

Adult Winners

Bluegrass Band

First
Cabin Creek Bluegrass
Chilhowie, VA
Second
Daniel Wright & the Bald Knobbers
Mt. Ulla , NC
Third
Coyote Ugly
Kingsport, TN
Fourth
Kickin' Up Grass
Mooresville, NC
Fifth
Olden Daze
Statesville, NC

Old Time Band

First
The Dixie Wildcats
Galax, VA
Second
High Ridge Pickers
Charlotte, NC
Third
We're Usually Better than This Part 2
Rural Retreat, VA
Fourth
Walnut Hill Honey Dippers
Chilhowie, VA

Bluegrass Fiddle

First
Cody Bauer
Knoxville, TN
Second
Ruth Shumway
West Jefferson, NC
Third
Crystal Shipley
Kingsport, TN
Fourth
Jacob Turnbill
Shelby, NC
Fifth
Lucas Pasley
Sparta, NC

Old Time Fiddle

First
Cody Bauer
Knoxville, TN
Second
Lucas Pasley
Sparta, NC
Third
Ruth Shumway
West Jefferson, NC
Fourth
Chris Testerman
Mt. Airy , NC
Fifth
Erika Testerman
Mt. Airy, NC

Guitar

First
Steve Lewis
Jefferson, NC
Second
Brandon Graybeal
West Jefferson, SC
Third
Steve Kilby
Mouth of Wilson, VA
Fourth
Jonah Horton
Wilkesboro, NC
Fifth
Marty Pennington
Creston, NC

Dobro

First
Ezra Williams
Yadkinville, NC

Mandolin

First
Jonah Horton
Wilkesboro, NC
Second
Luke Little
Summerfield, NC
Third
Owen Combs
Roaring River, NC
Fourth
Scott Anders
Warrensville, NC
Fifth
Rich Baker
Columbus, OH

Bluegrass Banjo

First
Steve Lewis
Jefferson, NC
Second
Alex Edwards
Salisbury, NC
Third
Jacob Johnson
North Wilkesboro, NC
Fourth
Carter Wilson
Fleetwood, NC
Fifth
Jacob Moretz
Boone, NC

Old Time Banjo

First
Trish Fore
Galax, VA
Second
Jared Boyd
Independence, VA
Third
Chris Testerman
Mt. Airy, NC
Fourth
Madison Shepherd
Jefferson, NC
Fifth
Karlie Keepfer
Sparta, NC

Bass Fiddle

First
Will Thrailkill
Mt. Ulla, NC
Second
Alex Edwards
Salisbury, NC
Third
Bryan Osborne
Boone, NC
Fourth
Stacy Boyd
Laurel Fork, VA
Fifth
Robert Voss
Walnut Cove, NC

Autoharp

First
JoAnn Redd
Galax, VA
Second
Virgil Adams
Galax, VA
Third
Penny Kilby
Mouth of Wilson, VA
Fourth
Vickie Boyd
Laurel Fork, VA

Dulcimer

First
Shohei Tsutsumi
Elkin, NC
Second
Chris Testerman
Mt. Airy, NC
Third
Steve Kilby
Mouth of Wilson, VA
Fourth
John McCallum
Glendale Springs, NC

Folk Song

First
Karlie Keepfer
Sparta, NC
Second
Anneli Burnett
Boone, NC
Third
Beverly Horton
Kingsport, TN
Fourth
Sarah Beckworth
West Jefferson, NC
Fifth
Deborah Jean Sheets
Vilas, NC

Dance

First
Donnie Cline
Vale, NC
Second
Madison Shepherd
Jefferson, NC
Third
Stacy Boyd
Laurel Fork, VA

Youth Winners

Youth Band

First
The Wild Hairs
Mooresville, NC
Second
Pickin' Thistles
Todd, NC

Bluegrass Fiddle

First
Libby Harbour
Wilkesboro, NC
Second
Anneli Burnett
Boone, NC
Third
Robina Josephine Walker
Todd, NC

Old Time Fiddle

First
Anneli Burnett
Zionville, NC
Second
Sophia Burnett
Boone, NC
Third
Robina Josephine Walker
Todd, NC

Guitar

First
Karlee Hamm
Lansing, NC
Second
Ettore Buzzini
Mooresville, NC
Third
Ethan Pardue
Sparta, NC

Mandolin

First
Owen Combs
Roaring River, NC
Second
Hayden Walker
Todd, NC
Third
Sarah Rose Norris
Millers Creek, NC

Bluegrass Banjo

First
Jacob Moretz
Boone, NC
Second
Ettore Buzzini
Mooresville, NC
Third
Ethan Pardue
Sparta, NC

Old Time Banjo

First
Karlie Keepfer
Sparta, NC
Second
Nicholas Wingo
Rural Retreat, VA
Third
Logan Thompson
Glade Spring, VA

Bass Fiddle

First
Logan Thompson
Glade Spring, VA
Second
Owen Combs
Roaring River, NC
Third
Nicholas Wingo
Rural Retreat, VA

Adult Winners

Bluegrass Band

First
Coyote Café
Kingsport, TN
Second
Adams Creek
Concord, NC
Third
The Jakes from State Farm
Conover, NC
Fourth
Hickory Bend Bluegrass
East Bend, NC

Old Time Band

First
Gap Civil
Sparta, NC
Second
High Ridge Pickers
West Jefferson, NC
Third
The New Macedon Rangers
Pittsboro, NC
Fourth
Brushy Mountain Buddies
Taylorsville, NC

Bluegrass Fiddle

First
Jacob Turnbill
Boiling Springs, NC
Second
Crystal Hensley
Liberty, SC
Third
Andrew Small
Pittsboro, NC
Fourth
Randy Elmore
Glen Rose, TX
Fifth
Anissa Burnett
Boone, NC

Old Time Fiddle

First
Andrew Small
Pittsboro, NC
Second
Anissa Burnett
Boone, NC
Third
Asa Nelson
Zionville, NC
Fourth
Valerie Ryals
Burleson, TX
Fifth
Ruth Shumway
West Jefferson, NC

Guitar

First
Steve Lewis
Jefferson, NC
Second
Brandon Graybeal
West Jefferson, SC
Third
Steve Kilby
Mouth of Wilson, VA
Fourth
Thomas Kendall
Victoria, Australia

Dobro

First
Andrew Dowling
Spartanburg, SC
Second
Jim Reynolds
Glendale Springs, NC

Mandolin

First
Luke Little
Summerfield, NC
Second
Simon Dunson
Durham, NC
Third
Louis Hughes
Spartanburg, SC
Fourth
Robert Steelman
Yadkinville, NC
Fifth
Thomas Kendall
Victoria, Australia

Bluegrass Banjo

First
Steve Lewis
Jefferson, NC
Second
Jacob Johnson
North Wilkesboro, NC
Third
Carter Wilson
Fleetwood, NC
Fourth
Jacob Moretz
Boone, NC
Fifth
Dwain Hunt
East Bend, NC

Old Time Banjo

First
Trish Fore
Galax, VA
Second
Jared Boyd
Independence, VA
Third
Ashlee Watkins
Victoria, Australia
Fourth
Madison Shepherd
Jefferson, NC
Fifth
Emma Parrish
Boone, NC

Bass Fiddle

First
Ben Silcox
Riner, VA
Second
Stacy Boyd
Laurel Fork, VA
Third
Karen Reynolds
Glendale Springs, NC

Autoharp

First
Penny Kilby
Mouth of Wilson, VA
Second
JoAnn Redd
Galax, VA
Third
Virgil Adams
Galax, VA
Fourth
Vickie Boyd
Laurel Fork, VA
Fifth
Emilee Lippard
Statesville, NC

Dulcimer

First
Shohei Tsutsumi
Elkin, NC
Second
Mary Greene
Boone, NC
Third
Steve Kilby
Mouth of Wilson, VA
Fourth
John McCallum
Glendale Springs, NC

Folk Song

First
Andrew Small
Pittsboro, NC
Second
Ashlee Watkins
Victoria, Australia
Third
Kinsey Greene
Boone, NC
Fourth
Ruth Shumway
West Jefferson, NC
Fifth
Kathleen Burnett
Boone, NC

Dance

First
Madison Shepherd
Jefferson, NC
Second
Asa Nelson
Zionville, NC
Third
Anneli Burnett
Boone, NC

Youth Winners

Youth Band

First
Rank Strangers to Ashe County
Mooresville, NC

Bluegrass Fiddle

First
Anneli Burnett
Boone, NC
Second
Asa Nelson
Zionville, NC
Third
Sophia Burnett
Boone, NC

Old Time Fiddle

First
Asa Nelson
Zionville, NC
Second
Anneli Burnett
Zionville, NC
Third
Sophia Burnett
Boone, NC

Guitar

First
Cassidy Miller
West Jefferson, NC
Second
Ethan Pardue
Sparta, NC
Third
Karlee Hamm
Lansing, NC

Mandolin

First
Maddie Lippard
Statesville, NC
Second
Maggie Dowling
Spartanburg, SC

Bluegrass Banjo

First
Jacob Moretz
Boone, NC
Second
Ettore Buzzini
Mooresville, NC
Third
Ethan Pardue
Sparta, NC

Old Time Banjo

First
Nathan Canup
West Jefferson, NC
Second
Belle Lippard
Statesville, NC

Adult Winners

Bluegrass Band

First
Bad Ridge
Haysi, VA
Second
Harrison Ridge
Mt. Airy, NC
Third
Coyote Café
Kingsport, TN
Fourth
Last Minute
Jefferson, NC
Fifth
Gaining Ground
Mocksville, NC

Old Time Band

First
Strictly Strings
Boone, NC
Second
High Ridge Pickers
West Jefferson, NC
Third
Cabin Creek Boys
Lansing, NC
Fourth
Tater Hill Mashers
Boone, NC
Fifth
Gap Civil
Sparta, NC
Sixth
The Ralston Family
North Wilkesboro, NC

Bluegrass Fiddle

First
Ruth Shumway
West Jefferson, NC
Second
Carrie Webster
Faith, NC
Third
Crystal Shipley
Winston Salem, NC
Fourth
Chris Testerman
Lansing, NC
Fifth
Madison Elmore
Hays, NC

Old Time Fiddle

First
Ruth Shumway
West Jefferson, NC
Second
Chris Testerman
Lansing, NC
Third
Anissa Burnett
Boone, NC
Fourth
Erika Testerman
Lansing, NC
Fifth
Willow Dillion
Boone, NC

Guitar

First
Eric Hardin
West Jefferson, NC
Second
Joshua Raines
Haysi, VA
Third
Daniel Thrailkill
Mt. Ulla, NC
Fourth
Brandon Graybeal
West Jefferson, NC
Fifth
Steve Kilby
Mouth of Wilson, VA

Dobro

First
Andrew Dowling
Spartanburg, SC
Second
Jim Ball
Mocksville, NC
Third
Jim Reynolds
Glendale Springs, NC

Mandolin

First
Matt Stacy
Grundy, VA
Second
Caleb Coatney
Boone, NC
Third
Jonah Horton
Wilkesboro, NC
Fourth
Devin Huie
Purlear, NC
Fifth
Jeff Moretz

Bluegrass Banjo

First
Eric Hardin
West Jefferson, NC
Second
Mike Mullins
Hays, NC
Third
Gary Webb
Max Meadows, VA
Fourth
Ted Nixon
Mocksville, NC
Fifth
Alex Edwards
Salisbury, NC

Old Time Banjo

First
Jared Boyd, Trish Kilby Fore
Galax, VA
Second
Madison Shepherd
Jefferson, NC
Third
Kevin Fore
Galax, VA
Fourth
Caleb Coatney
Boone, NC
Fifth
Joshua White
West Jefferson, NC

Bass Fiddle

First
Jamie Stacy
Raven, VA
Second
Stacy Boyd
Laurel Fork, VA
Third
Tommy Nichols
Mt. Airy, NC
Fourth
Ben Silcox
Riner, VA
Fifth
Will Thrailkill
Mt. Ulla, NC

Autoharp

First
JoAnn Redd
Galax, VA
Second
Vickie Boyd
Laurel Fork, VA
Third
Virgil Adams
Galax, VA
Fourth
Lois Shumake
Olin, NC
Fifth
Wayne Seymour
Reidsville, NC

Dulcimer

First
John McCallum
Glendale Spring, NC
Second
Mary Greene
Boone, NC
Third
Steve Kilby
Mouth of Wilson, VA
Fourth
Lois Hornbostel
Bryson City, NC
Fifth
Ehukai Teves
Bryson City, NC

Folk Song

First
Daniel Thrailkill
Mt. Ulla, NC
Second
Jamie Stacy
Raven, VA
Third
Chad Harrison
Claudville, VA
Fourth
Coleman Emerson
Salisbury, NC
Fifth
Anneli Burnett
Boone, NC

Dance

First
Madison Shepherd
Jefferson, NC
Second
Karlie Keepfer
Sparta, NC
Third
Anneli Burnett
Boone, NC

Youth Winners

Youth Band

First
The Lucky Ones
Boone, NC
Second
The Ralston Family
North Wilkesboro, NC

Bluegrass Fiddle

First
Asa Nelson
Zionville, NC
Second
Madison Elmore
Hays, NC
Third
Libby Harbour
Wilkesboro, NC

Old Time Fiddle

First
Asa Nelson
Zionville, NC
Second
Rachel Mosher
Sugar Grove, NC
Third
Sophia Burnett
Boone, NC

Guitar

First
Devin Huie
Purlear, NC
Second
Anna Rollins
Wilkesboro, NC
Third
Austin Blackburn
Ronda, NC

Mandolin

First
Owen Combs
Roaring River, NC
Second
Emma Lowe
Wilkesboro, NC
Third
Corbin McLean
Hays, NC

Bluegrass Banjo

First
Jacob Moretz
Boone, NC
Second
Ethan Pardue
Sparta, NC
Third
Ettore Buzzini
Mooresville, NC

Old Time Banjo

First
Louie Winger
Boone, NC
Second
Karlie Keepfer
Sparta, NC

Bass Fiddle

First
Owen Combs
Roaring River, NC

Adult Winners

Bluegrass Band

First
Willow’s Ridge
Second
Grassifieds
Third
Destination Bluegrass Band
Fourth
Gaining Ground
Fifth

Old Time Band

First
Strictly Strings
Second
Cabin Creek Boys
Third
Correll’s Bait and Tackle
Fourth
High Ridge Pickers
Fifth
Tater Hill Mashers
Sixth
Uncle Joe and the Shady Rest

Bluegrass Fiddle

First
Ruth Shumway
Second
Sarah Lemonds
Third
Chris Testerman
Fourth
Anissa Burnett
Fifth
Erika Testerman

Old Time Fiddle

First
Anissa Burnett
Second
Kathleen Burnett
Third
Willow Dillon
Fourth
Chris Testerman
Fifth
Erika Testerman

Guitar

First
Presley Barker
Second
Eric Hardin
Third
Jacob Greer
Fourth
Tommy Chandler
Fifth
Zack Arnold

Dobro

First
James Ball
Second
Jim Reynolds

Mandolin

First
Luke Morris
Second
Caleb Coatney
Third
Eric Hardin
Fourth
Zack Arnold
Fifth
Tim Laughlin

Bluegrass Banjo

First
Alex Edwards
Second
Brandy Miller
Third
Eric Hardin
Fourth
Clay Russell
Fifth
Carter Wilson

Old Time Banjo

First
Jared Boyd
Second
Trish Fore
Third
Madison Shepherd
Fourth
Willow Dillon
Fifth
Brittany Osborne

Bass Fiddle

First
Harry Wright
Second
Tommy Nichols
Third
Jerry Steinberg
Fourth
Stacy Boyd
Fifth
Karen Reynolds

Autoharp

First
JoAnn Redd
Second
Vickie Boyd
Third
Virgil Adams

Dulcimer

First
Ehukai Teves
Second
Lois Hornbostel
Third
John McCallum
Fourth
Eddie Johnson

Folk Song

First
Kathleen Burnett
Second
Beth Smith
Third
Jared Boyd
Fourth
Tommy Nichols
Fifth
Elizabeth Carter

Dance

First
Madison Shepherd
Second
Danny Shepherd
Third
Jimmie Harrington

Youth Winners

Youth Band

First
Tater Hill Mashers
Second
Ashe County Jam
Third
Flattops

Bluegrass Fiddle

First
Sophia Burnett
Second
Heidi Holloway
Third
Madison Elmore

Old Time Fiddle

First
Asa Nelson
Second
Wesley Coatney
Third
Samuel Tsolis

Guitar

First
Elizabeth Carter
Second
Anna Rollins
Third
Josh Sheets

Mandolin

First
Huie Devin
Second
Emma Lowe
Third
Tatum Holloway

Bluegrass Banjo

First
Clay Busic
Second
Jacob Moretz

Old Time Banjo

First
Brittany Osborne
Second
Henry Coatney
Third
Samuel Tsolis

Bass Fiddle

First
Sophia Burnett

Adult Winners

Bluegrass Band

First
Off Road
Kingsport, TN
Second
Gaining Ground
Mocksville, NC
Third
Clay Bank
West Jefferson, NC
Fourth
Open Case Bluegrass Band
Troutdale, NC
Fifth
Tommy Chandler and the Hustlers
Mocksville, NC

Old Time Band

First
Blue Ridge Mountain Ramblers
Galax, VA
Second
New River Renegades
Mouth of Wilson, VA
Third
High Ridge Pickers
Charlotte, NC
Fourth
Lazy Annes
Sparta, NC
Fifth
Uncle Joe and the Shady Rest
Wilkesboro, NC

Bluegrass Fiddle

First
Crystal Shipley
Kingsport, TN
Second
Kitty Amaral
Elk Creek, VA
Third
Sarah Lemonds
Charlotte, NC
Fourth
Lucas Pasley
Sparta, NC
Fifth
Ben Silcox
Riner, VA

Old Time Fiddle

First
Chris Testerman
Lansing, NC
Second
Kitty Amaral
Elk Creek, VA
Third
Erica Testerman
Lansing, NC
Fourth
Willow Dillon
Boone, NC
Fifth
Ruth Shumway
Charlotte, NC

Guitar

First
Presley Barker
Traphill, NC
Second
Steve Lewis
Todd, NC
Third
Eric Hardin
West Jefferson, NC
Fourth
Tyler Thompson
Mountain City, TN
Fifth
Steve Kilby
Mouth of Wilson, VA

Dobro

First
Glen Craver
Winston-Salem, NC
Second
Dan Roark
Saltville, VA
Third
John Powell
Mocksville, NC
Fourth
Jim Reynolds
Glendale Springs, NC
Fifth
Jimmy Ball
Cleveland, NC

Mandolin

First
Rodney Hodges
Galax. VA
Second
Eric Hardin
West Jefferson, NC
Third
Josh Hicks
Hartwell, GA
Fourth
Brandon Hardin
West Jefferson, NC
Fifth
Mose Waller
Chilhowie, VA

Bluegrass Banjo

First
Steve Lewis
Todd, NC
Second
Andy Lowe
Winston-Salem, NC
Third
Clay Russell
Troutdale, VA
Fourth
Brandy Miller
Fleetwood, NC
Fifth
Eric Hardin
West Jefferson, NC

Old Time Banjo

First
Jared Boyd
Laurel Fork, VA
Second
Trish Fore
Galax, VA
Third
Cathy Fink
Lansing, NC
Fourth
Brittany Osborne
Jefferson, NC
Fifth
Willow Dillon
Boone, NC

Bass Fiddle

First
Ben Silcox
Riner, VA
Second
Gary Trivette
Vilas, NC
Third
Stacy Boyd
Laurel Fork, NC
Fourth
Lynne Powell
Mocksville, NC
Fifth
Jerry Steinburg
Salem, NC

Autoharp

First
JoAnn Redd
Galax, VA
Second
Vickie Boyd
Laurel Fork, VA
Third
Virgil Adams
Galax, VA

Dulcimer

First
Ehukai Teves
Bryson City, NC
Second
Steve Kilby
Mouth of Wilson, VA
Third
Lois Hornbostel
Bryson City, NC
Fourth
John McCallum
Morehead City, NC
Fifth
Jimmy Ball
Cleveland, NC

Folk Song

First
Trevor McKenzie
Zionville, NC
Second
Lynne Powell
Mocksville, NC
Third
Zach Arnold
West Jefferson, NC
Fourth
Kathleen Burnett
Boone, NC
Fifth
Jared Boyd
Laurel Fork, VA

Dance

First
Danny Shepherd
West Jefferson, NC
Second
Stacy Boyd
Laurel Fork, VA
Third
Lesley Osborne
Jefferson, NC

Youth Winners

Youth Band

First
Fiddles and Frets
Boone, NC
Second
Foxtail String Band
Boone, NC
Third
Rug Rats
Wilkesboro, NC

Bluegrass Fiddle

First
Kitty Amaral
Elk Creek, VA
Second
Cooper Parsons
Crumpler, NC
Third
Samuel Tsolis
West Jefferson, NC

Old Time Fiddle

First
Kitty Amaral
Elk Creek, VA
Second
Wesley Coatney
Boone, NC
Third
Madison Elmore
Hays, NC

Guitar

First
Presley Barker
Traphill, NC
Second
Anna Rollins
Wilkesboro, NC
Third
Hazel Pasley
Sparta, NC

Mandolin

First
Tatum Holloway
North Wilkesboro, NC
Second
Devin Hewie
Pulear, NC
Third
Chaney Parsons
Roaring River, NC

Bluegrass Banjo

First
Clay Busic
Piney Creek, NC
Second
Carter Wilson
Fleetwood, NC
Third
Trajan Wellington
Jefferson, NC

Old Time Banjo

First
Brittany Osborne
Jefferson, NC
Second
Samuel Tsolis
West Jefferson, NC
Third
Harry Vickery
Wimberley, TX

Adult Winners

Bluegrass Band

First
Groundspeed
Todd, NC
Second
Line Drive
Jefferson, NC
Third
Hard Tymes
Millers Creek, NC
Fourth
Dry Fork
White Top, VA
Fifth
Open Road Bluegrass
Mocksville, NC

Old Time Band

First
Crooked Road Ramblers
Crumpler, NC
Second
Cabin Creek Boys
Lansing, NC
Third
Trade Hill Hoppers
Banner Elk, NC
Fourth
Bromide Ramblers
St. Paul, MN
Fifth
High Ridge Pickers
West Jefferson, NC
Sixth
Reckon Hollers
Winston Salem, NC

Bluegrass Fiddle

First
Crystal Shipley
Kingsport, TN
Second
Kilby Spencer
Crumpler, NC
Third
Sarah Lemonds
Charlotte, NC
Fourth
Scott Freeman
Todd, NC
Fifth
Chris Testerman
Lansing, NC

Old Time Fiddle

First
Kilby Spencer
Crumpler, NC
Second
Annie Spring
Third
Erica Testerman
Lansing, NC
Fourth
David Burns
Banner Elk, NC
Fifth
Robbie Anders
Galax, VA

Guitar

First
Steve Lewis
Todd, NC
Second
Eric Hardin
West Jefferson, NC
Third
Presley Barker
Traphill, NC
Fourth
Steve Kilby
Mouth of Wilson, VA
Fifth
Jacob Greer
Jefferson, NC

Dobro

First
John Powell
Mocksville, NC
Second
Dan Roark
Saltville, VA
Third
Danny Hargis
Huntersville, NC
Fourth
Jim Reynolds
Glendale Springs, NC

Mandolin

First
Eric Hardin
West Jefferson, NC
Second
Scott Freeman
Todd, NC
Third
Greg Blevins
Marion, VA
Fourth
Dean Bledsoe
Creston, NC
Fifth
Austin Greer
Marion, VA

Bluegrass Banjo

First
Brandy Miller
Fleetwood, NC
Second
Steve Lewis
Todd, NC
Third
Eric Hardin
West Jefferson, NC
Fourth
Andy Lowe
Winston Salem, NC
Fifth
Tyler Thompson
Hampton, TN

Old Time Banjo

First
Kelly Breiding
Crumpler, NC
Second
Trish Fore
Galax, VA
Third
Randy Sheets
Vilas, NC
Fourth
Robbie Anders
Galax, VA
Fifth
Brien Fain
Stuart, VA

Bass Fiddle

First
Lloyd Richardson
Warrensville, NC
Second
Tommy Nichols
Mt. Airy, NC
Third
Lynn Powell
Mocksville, NC
Fourth
Karen Reynolds
Glendale Springs, NC

Autoharp

First
Penny Kilby
Mouth of Wilson, VA
Second
Wayne Seymour
Reidsville, NC
Third
Rhonda Jane Meadows
Roan Mountain, TN

Dulcimer

First
Steve Kilby
Mouth of Wilson, VA
Second
Wayne Seymour
Reidsville, NC
Third
Jean Callison
Mouth of Wilson, VA
Fourth
Ehukai Tevis
Bryson City, NC
Fifth
Fred Reynolds

Folk Song

First
Lynn Powell
Mocksville, NC
Second
Debra Jean Sheets
Vilas, NC
Third
Sierra Wilson
Fleetwood, NC
Fourth
Ehukai Tevis
Bryson City, NC
Fifth
Jacob Greer
Jefferson, NC

Dance

First
Madison Shepherd
West Jefferson, NC
Second
Erica Testerman
Lansing, NC
Third
Liam Purcell
Deep Gap, NC

Youth Winners

Youth Band

First
Ashe County JAM Band
West Jefferson, NC

Bluegrass Fiddle

First
Ruth Shumway
West Jefferson, NC
Second
Liam Purcell
Deep Gap, NC
Third
Samuel Tsolis
West Jefferson, NC

Old Time Fiddle

First
Robbie Anders
Galax, VA
Second
Liam Purcell
Deep Gap, NC
Third
Ruth Shumway
West Jefferson, NC

Guitar

First
Presley Barker
Traphill, NC
Second
Ellie Jones

Mandolin

First
Liam Purcell
Deep Gap, NC
Second
Madison Shepherd
West Jefferson, NC
Third
David Brown
Fleetwood, NC

Bluegrass Banjo

First
Carter Wilson
Fleetwood, NC
Second
Trajen Wellington
Jefferson, NC
Third
Seth Pritchard
Jefferson, NC

Old Time Banjo

First
Madison Shepherd
West Jefferson, NC
Second
Robbie Anders
Galax, VA
Third
Brittany Osborne
Jefferson, NC